Jak sadzić liliowiec ogrodowy?

Rate this post

Liliowce ogrodowe to bardzo atrakcyjne i zawsze modne kwiaty ogrodowe. Są cenione za niesłychanie bogatą kolorystykę kwiatów, obfite kwitnienie i dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki środowiskowe. Dobrze znoszą okresowe susze. Są na tyle wytrzymałe, że w rejonach północnych większość ich odmian można sadzić w dowolnym momencie od wiosny do jesieni. Kupiłeś liliowce, więc sprawdź jak sadzić liliowiec ogrodowy i jak dbać o te pięknie kwitnące rośliny ozdobne. Przekonaj się, że sadzenie liliowców jest proste i łatwe jak ich hodowla.

Atrakcyjność i cechy szczególne liliowców

Liliowce Hemerocallis to bardzio popularne kwiaty ozdobne należące do podrodziny Hemerocallidoideae, rodziny żółtakowatych zwanej też złotogłowowate (łac. Asphodelaceae), rzedu szparagowce (łac. Asparagales), klasy okrytonasienne zwanej też okrytozalążkowe (łac. Magnoliophyta syn. Angiospermae) oraz kladów: rośliny naczyniowe, nasienne i jednoliścienne. Trudno byłoby znaleźć wieloletnią roślinę, która jest łatwiejsza w uprawie, niż liliowiec. Jest to roślina ozdobna polecana zarówno dla zwykłych, jak i doświadczonych ogrodników. Wszystko dzięki jej niskim wymaganiom konserwacyjnym i szerokiej gamie kolorów u ponad 80 tys. odmian wiodącego gatunku Hemerocallis ×hybrida. Liliowce zdobią swoimi kwiatami ogrody, rabaty i klomby w zasadzie przez cały sezon. Nawet jednak gdy nie kwitną, to ich liście również nadają ogrodowi ciekawą teksturę, podobną do tej, jaką tworzą szerokolistne trawy ozdobne.

Główne najbardziej pożądane przez hodowców i ogrodników cechy liliowców to:

stanowisko – pełne oświetlenie do lekkiego cienia (najlepiej w godz. popołudniowych, dotyczy to szczególnie gat. mniej słońcolubnych);

sadzenie – lekko przykryte z wierzchu glebą maksymalnie na 3-5 cm, w odległości 30-50 cm od siebie lub grupowo po 2-3 krzaczki na 1 m2;

podlewanie – lekkie do umiarkowanego, liliowce bardzo dobrze znoszą jednak okresowe susze, dzięki bulwiastym korzeniom gromadzącym wodę i substancje pokarmowe.

Jak sadzić liliowiec ogrodowy – dobór odpowiednich roślin.

Aby sadzenie liliowców doszło do skutku, najpierw należy wybrać odmiany odpowiednie do planowanych kompozycji nasadzeniowych. Liliowce ogrodowe są obecnie sprzedawane w ponad 80 tys. odmianach. Są liliowce małe i drobne, średniej wysokości oraz wysokie i rozłożyste. Poszczególne odmiany różnią się też oczywiście kolorami kwiatów, wśród których brak jedynie czystych kolorów bieli i niebieskiego. Niektóre odmiany mają też ozdobnie postrzępione płatki kwiatowe. Tworząc kompozycje ogrodowe, musimy więc dobrać poszczególne odmiany odpowiednio do miejsca w ogrodzie i tworzonych tu kompozycji kwiatowych. Liliowce możemy więc sadzić przykładowo wzdłuż alejek, chodników, płotów, rabat. Można też obsadzać nimi klomby, czy sadzić je pogrupowane w pojedynczych miejscach. Istnieje w tym względzie wiele rozmiarów i kolorów do wyboru. Niektóre odmiany mają potargane płatki, podczas gdy inne mają niezwykłe kolory (w tym fioletowy). Najlepiej zasadźmy mieszankę różnokolorowych odmian wczesnych, pośrednich i późno-kwitnących. Będziemy dzięki temu mieli bogato kwitnący ogród przez cały sezon. Poszukajmy też odmian wielokrotnie/ponownie kwitnących, by uzyskać jeszcze więcej energii z każdego ogrodowego miejsca.

Czytaj również  Powojniki najpopularniejsza grupa pnączy

jak sadzić liliowiec ogrodowy

Kiedy sadzenie liliowców ma sens?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty w hodowli, liliowce zaleca się sadzić późną wiosną lub wczesną jesienią. Na obszarach, gdzie temperatury zimą spadają poniżej zera, zaleca się sadzenie jesienne na 8 tyg. lub dłużej, zanim wystąpią silne mrozy. Wspomoże to ukorzenienie się i zapobiegnie ewentualnemu wymarzaniu. Jeśli jednak kupimy jakieś rośliny podczas letniej wyprzedaży, szczególnie w ramach wysyłki internetowej, przynieśmy je do domu i posadźmy natychmiast. Nie wiadomo, ile czasu ich korzenie były bez wody, więc nieposadzone mogą wyschnąć. Miejmy też świadomość, że niektóre delikatniejsze odmiany liliowców, w rejonach bardziej północnych na wszelki wypadek zaleca się sadzić tylko wiosną, aby zyskały odpowiednio dużo czasu na właściwe ukorzenienie przed zimą. Inaczej jej nie przetrwają.

Jak sadzić liliowiec ogrodowy – jak właściwie przygotować glebę?

Liliowce można dostosować do różnych warunków glebowych, tym niemniej ziemia w takim miejscu powinna być lekko wilgotna. Wskazane jest też, by gleba była dobrze przepuszczalna i bogata w materię organiczną. Liliowce wytrzymają też w słabszej glebie, jednak taka opcja da najlepsze wyniki. Nawóz podawany w miejsca sadzenia liliowców należy wymieszać z glebą, w którą posadzimy te kwiaty. Aby uzyskać najwspanialsze rezultaty, zaleca się połączyć moc doskonałej gleby z odpowiednim nawozem/pokarmem roślinnym.

Jak sadzić liliowiec ogrodowy?

Jest powód, dla którego w niektórych krajach (np. w USA) całe miliony liliowców sadzi się wzdłuż dróg. Są to bowiem naprawdę bardzo wytrzymałe rośliny. Aby uzyskać najlepsze wyniki, sadzenie liliowców powinno odbywać się na obszarach, które otrzymują 6 lub więcej godzin pełnego słońca dziennie. Gleba w takim miejscu nie musi być stale, regularnie podlewana. Liliowce najlepiej prezentują się, gdy są sadzone w szpalerach lub w skupiskach w dużych masach. Są na przykład idealne przez to do dodawania koloru wzdłuż domowych fundamentów lub murów, jeszcze przed nasadzeniami krzewów ozdobnych, lub do wypełniania pustych miejsc w wieloletnich ogrodach. Liliowce sadzimy w wykopane uprzednio dołki, lekko przykrywając je potem z wierzchu glebą, max. na głębokość 3-5 cm.

Czytaj również  Clematis na balkonie

W miejsce sadzenia należy też podać nawóz (kompost). Potem liliowce nie wymagają już specjalnego nawożenia, które można spokojnie wykonać tylko raz na sezon (wiosną). Sadzenie liliowców odbywa się w odległości 30-50 cm od siebie, lub grupowo po 2-3 krzaczki na 1 m2. Liliowce są sprzedawane na dwa różne sposoby, a więc czasem jako rośliny bez obfitych korzeni. Większość liliowców w sprzedaży występuje jednak jako rośliny w pojemnikach. Aby posadzić dowolny typ, najpierw wykop dziurę, która jest dwa razy szersza i posadź kwiat tak głęboko, jak głęboko sięga jego system korzeniowy.

W przypadku sadzenia rośliny wyhodowanej w pojemniku najpierw umieszczamy ją w otworze i następnie wypełniamy go ziemią, dokładnie zakrywając korzenie. Jeśli sadzimy liliowce bez korzeni, najpierw zróbmy kopiec w otworze do sadzenia z usuniętą częścią gleby. Rozłóżmy następnie korzenie na szczycie kopca i poukładajmy je wokół niego w dół. Następnie całość zasypujemy, ziemią upewniając się na koniec, że korona rośliny (gdzie korzenie spotykają się z łodygą i liśćmi) znajduje się tuż nad linią gleby i nie jest zakopana.

Jak sadzić liliowiec ogrodowy – jak podlewać liliowce po posadzeniu?

Jeśli w ciągu 5-6 godzin po ulewnym deszczu w miejscu planowego posadzenia liliowców nadal są kałuże wodne, należy poszukać dla nich innego miejsca. Podłoże nie może być bowiem słabo przepuszczalne i podmakające. Po posadzeniu trzeba mieć baczenie i dość często podlewać jednak liliowce przez pierwsze kilka tygodni. Nawadnianie musi być co prawda dokładne, jednak nie za mocne. Liliowce lubią średnią ilość wilgoci, ale nie będą zadowolone w glebach, które są zalane wodą. Posadzone liliowce zaleca się ponadto ściółkować pod krzaczkami (np. słomą, trocinami, suchymi liśćmi, mieloną korą), aby gleba pod nimi była stale równomiernie wilgotna (ściółka ogranicza parowanie wody z gleby).

Czytaj również  Liliowce przycinanie uprawa kwitnienie

Przez pierwsze kilka tygodni po posadzeniu rośliny należy więc podlewać co kilka dni – przez pierwszy sezon wegetacyjny najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu, zależnie od tego, czy pada deszcz, czy jest akurat susza. Nowy młody szczyt wzrostu krzewu zacznie się tworzyć w ciągu zaledwie kilku tygodni, z prędkością zależną od ilości dostępnego w tym miejscu ciepła i wilgoci. Z kolei w drugim sezonie wegetacyjnym i później, nie należy już specjalnie podlewać liliowców, chyba że na naszym obszarze zamieszkania zapanuje akurat większa/dłuższa susza (trwająca 4 lub więcej tygodni bez mierzalnych opadów). Po dobrym ukorzenieniu się liliowce są odporne na suszę.

Po zakończeniu kwitnienia w sezonie należy pozostawić liście na miejscu, nie obcinając ich na zimę. Będą one zbierać światło słoneczne i fotosyntetyzować, dostarczając substancje odżywcze. Roślina przeżyje dzięki temu do przyszłego sezonu wegetacyjnego po zimie. Na koniec wegetacji liliowce można tylko lekko podlewać w razie potrzeby. Liście usuwamy tylko, jeśli są żółte, zeschłe. Pamiętajmy, że niektóre odmiany są wiecznie zielone (zimozielone), a niektóre przechodzą, w zimowy okres uśpienia zrzucając liście.

Jak sadzić liliowiec ogrodowy w pojemniki?

Liliowce można też sadzić w garnki, urny, beczki, stare wanny czy skrzynie. Doskonale ozdobią nam wtedy tarasy, werandy, place, schody. Wypełnijmy wybrane pojemniki dobrej jakości przepuszczalną ziemią. Na ich spód nasypmy najpierw drenaż (gryz, drobne kamyki), upewniając się, że są odpowiednio duże otwory odpływowe na dnie, aby gleba nie ulegała podmakaniu i zalaniu. Tak posadzone liliowce w pojemnikach stawiamy w miejscach, gdzie otrzymają pełne światło słoneczne i/lub jasny cień w najgorętszych chwilach dnia. Po posadzeniu w pojemnikach wszystkie liliowce obficie podlewamy wodą. W przypadku hodowli w pojemnikach musimy je podlewać częściej niż w przypadku sadzenia w grunt.